BÖLÜM 7
Internet Üzerinde (Bilgi, Dosya, Adres, Kişi Adı vb)
Sorgulama Mekanizmaları
[CSS Ana Sayfaya Dön]
 1. Web ile aradığım bir bilgiye en kolay nasıl ulaşırım?, Popüler Arama/Sorgulama Sistemleri Nelerdir?
 2. Sorgulama Sistemlerine Genel Bakış; Yahoo ve Alta Vista kullanımı
 3. Web kullanarak kişi, adres, e-posta adresi, web adresi, telefon numarası vb sorgulama : Internet White Pages
 4. Web kullanarak dosya/bilgisayar programı sorgulama ve alma : Önemli Public Domain Dosya Merkezleri ve Sorgulama Servisleri
 5. Web Üzerindeki Kütüphane Servisleri
 6. Belli konu hakkında Internet üzerinde tarama yapmak ve bilgiler edinmek istiyorum. Nasıl yapabilirim? - Bazı Başlangıç Noktaları
 7. Internet üzerindeki Organizasyonlar (üniversiteler, ticari kurumlar vb) ve host-lar ile ilgili bilgileri nasıl bulabilirim?
 8. Kendi adımı, e-posta ve web adresimi nasıl kaydettirebilirim? (Böylece, başkaları sizi bulabilir)
 9. Bir sistemde (domain) çalışan kişileri nasıl görebilirim?
 10. Belirli bir kullanıcının makinasının o an açık olup olmadığını nasıl anlarım?
 11. Internet'e bağlı bir bilgisayarın bağlantısının o an açık olup olmadığını nasıl anlarım?
 12. Internet üzerinde Ingilizce Sözlük: Kelime sorgulama
 13. Grafik Arabirimli Sorgulama Programları
 14. Mühendislik ve ilgili konularda sorgulama
 15. Dünyadaki üniversiteleri sorgulama
 16. Internet üzerinde Hava Durumu Sorgulama
 17. Internet Turistleri : Virtual Tourists
 18. Internet Üzerindeki Yazılı/Görüntülü Medya Kuruluşları
 19. Internet üzerindeki yemek tarifleri
 20. Internet üzerinde iş arama
 21. Diğer

1. Web ile aradığım bir bilgiye en kolay nasıl ulaşırım? Popüler Arama/Sorgulama Sistemleri Nelerdir?

Internet üzerindeki kaynakları sorgulamak ve aradığımız bilgilere ulaşmak için kullandığımız Web üzerindeki tarama mekanizmaları a) Konu Katalogları (Subject Catalogues) b)"Web Search Engine" (Arama Motoru) şeklinde iki türlüdür. Yüzlerce değişik Arama Motoru ve Konu Rehberi (Kataloğu) Servisi vardır. Aslında, Web üzerindeki "bilgiye ulaşma ve onu alma" yollarını üç gruba ayırmak mümkün :

İlk gruba giren servislerden en yaygın kullanılanları aşağıda listelenmiş ve kısa tanımları verilmiştir. Bu grupta, özeelikle Yahoo ve Web Virtual Lib (bir ölçüde de Excite ve EINet Galaxy) ilk başlangıç noktası olarak çok idealdirler. Search Com, konu katalogları ile birlikte, değişik arama motorlarına erişilebilmesini sağlaması bakımından, her zaman hatırlanması gereken bir servistir. İkinci gruba giren Bir Arama Motoru üzerinden Sorgulama yapabileceğimiz bazı servisler  arasında özellikle Alta Vista ve Yahoo iyi başlangıç noktalarıdır. Ayrıca, Lycos, Excite, InfoSeek, WebCrawler ve Magellan da bakılabilecek iyi sorgulama siteleridir. Usenet News sorgusu için DejaNews servisine mutlaka bakılmalı. http://www.best.com/~mentorms/euroka.html (Euroaka! Internet Search Engines), http://www.indiana.edu/~librcsd/search (Understanding Web Search Tools) ve http://www.webplaces.com (Web Places Internet Search Guide) gibi yerlerden bu konuda oldukça detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca, Yahoo kategorilerinden, Computers and Internet seçilerek, buradan Internet başlığı altında bu konuda çok zengin kaynaklara ulaşabilirsiniz Buranın URL adresi : http://www.yahoo.com/Computers_and_Internet/Internet/World_Wide_Web/Searching_the_Web/ Aynı yerde, linkler üzerinde tarama da yapabilirsiniz. Internet Search Engines (URL adresi : http://www.demon.co.uk/pml/netsearch/worldwide.html ) pek çok sorgulama sistemi ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz başka bir kaynak.

Üçüncü gruba giren servisler arasında Savvy Search, AllInOne,Search Com ve Netscape Net Search kullanım kolaylığı ve esnek sorgu sistemleri ile ön plana çıkmaktadır. Meta Search servisi de kullanabileceğimiz başka bir başlangıç noktası. Bu servislerden bazılarını listelemek gerekirse :


2. Sorgulama Sistemlerine Genel Bakış; Yahoo ve Alta Vista kullanımı

Web ile tarama yapan sistemler çok büyük bir hızla gelişmektedirler. Tarama/Sorgulama Servisleri arasındaki farklar, bu servislerin bilgilere/dökümanlara ulaşırken kullandıkları yöntemler, anahtar kelimeleri nasıl aradıkları (bazıları, web sayfalarının standart anahtar kelimelerine, bazıları tanım satırlarına, bazıları tüm dökümana bakabilir) ve kaç tane site taradıkları konusularında yoğunlaşır. Ayrıca, kullanıcı arayüzlerinin sadeliği, sorgulama seçeneklerinin çeşitliliği ve kullanım kolaylığı, ve konu katalogları üzerinden de sorgulama yaptırabilmeleri önemli diğer farklardır. Web Search Engine'ler (arama motorları), kullanılarak kişi taraması, haber taraması, haber grupları üzerinde tarama yapmak da mümkündür.

Bir servisten, verdiğiniz kriterlere uyan linkleri/dosyaları alıp listelediğinizde, bunların arasında konu ile ilgisi olmayan dökümanlara da rastlanabilir. Dikkat etmemiz gereken nokta, anahtar kelimeyi/kelimeleri iyi seçmek. Yoksa, 10binlerce link arasında boğulabiliriz. Ayrıca, bu servislerin sadece belirli sayıda (genellikle 100-300 arası) sonucu görmemize izin verdiğini de düşünürsek, arama Servislerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek çok önemli. Kullanımı iyi öğrenirsek, buna göre aramalarımızı daha spesifik yapabilir ve aradığımız bilgilere daha kolay ve rahat ulaşabiliriz. Öncelikle konu katalogları üzerinden aradığımız bilgilere ulaşmaya çalışmak ta çoğunlukla bize avantaj kazandıracaktır.

Bugün en çok kullanılan servislerin başında Yahoo, Lycos ve Alta Vista geliyor. Yahoo, kullanım basitliği ve bu alanda ilk olmasının verdiği avantajla en tanınmış servis. Çok zengin ve iyi sınıflanmış bir konu kataloğu var. Alta Vista ise, güçlü arama motoru (Search Engine) ve zengin arama kriterleri ile en çok kullanılan servislerin başında geliyor. Ayrıca, Alta Vista, "Live Topics" mekanizması ile, aramalarınızı daha hassas ve belirgin yapmanıza olanak tanıyor. Yahoo ve AltaVista için arama/tarama mekanizmaları ve kurallarına daha yakından bakalım:

Yahoo, ilk çıkan "Web Arama" sistemlerindendir. Yahoo, internet üzerinde en çok erişilen sitedir (1997 başı itibarıyla). Özellikle konu katalogları ve basit tarama arayüzü ile dikkat çekmektedir. Yahoo'da herhangi bir konuda tarama yapmak son derece kolay. Aşağıda, Yahoo Servisine (http://www.yahoo.com) bağlanıldığında karşılaştığımız ekran görülmektedir:

Eğer bir konu hakkında bilgi almak istiyorsak önümüzde iki seçenek var :

Anahtar kelimeler, "Search" düğmesinin solundaki boşluğa girilir. Aralara boşluk bıraklılarak birden fazla kelime girilebilir. Bu durumda, kelimeler OR işlemine tabi tutulur. Söz gelimi, Anahtar kelimeler olarak,
internet web ftp

girmişsek, sonuçta bu kelimelerin herhangi birisinin geçtiği linkler/dökümanlar bize listelenecektir. Eğer, bir kelime grubunu aynı anda aratmak istiyorsak bunu çift tırnak içinde vermeliyiz. Söz gelimi

"network ethics"

şeklindeki bir anahtar kelime, tam olarak "network ethics" 'in anahtar kelime olarak kullanıldığı linkleri/dökümanları bizeverir. Dökümanlarda görülmesini istemediğimiz kelimelerin başına "-" koyuyoruz. Örnek olarak,

Internet-ftp

şeklindeki bir tarama sonunda elde ettiğimiz dökümanlarda "ftp"ile ilgili şeyler olmayacaktır. Eğer tarama sonucunda bir kelimenin mutlaka olmasını istiyorsak, o zaman da "-" yerine "+" koyuyoruz. Anahtar kelimeler, mantıksal "AND", "OR" ve "NOT" işlemlerine tabi tutulabilirler.

Öte yandan, Yahoo, çok zengin bir konu kataloğuna sahiptir. "Search" düğmesinin altındaki kategorilerde birçok konu başlığı sıralanmıştır. Sözgelimi, Üniversiteler hakkında bilgi aradığımızda (başvuru şartları, okutulan dersler, üniversitelerin web adresleri vb) sol sütundaki "Education" altından "Universities"i seçebiliriz.

Yahoo, Internet üzerinde kişiadı/e-posta adresi/kişi adresi/telefon numarası vb taraması yapmamıza da olanak tanır. Bu tip taramalar, "Yellow Pages", "People Search" başlıkları altındadır. Haber taraması (News Search), Borsa ile ilgili sorgulamalar (Stock Quotes), Spor haberleri (Sport Scores) ve harita sorgulamaları (City Maps) yapılabilir.

"Options" menüsünden, daha detaylı sorgulama kuralları kullanabileceğimiz başka bir sayfaya geçebiliriz. Buradan diğer arama motorlarına geçiş yapmak ve ekstra konu kataloglarına ulaşmak ta mümkün.

Yahoo, yeni bir tarama sistemi geliştirmeye çalışmaktadır. Buraya "Try our new search" kısmından geçilebilir. Yahoo ile, sadece Web üzerinde değil, Usenet üzerindeki en son iletiler üzerinde de tarama yapılabilir. Kullanımla ilgili daha ayrıntılı bilgilere "help" seçeneklerinden ulaşmak mümkündür.

Ayrıca, verdiğiniz kriterlere uygun hiç bir şey bulunamamışsa, Yahoo, taramayı doğrudan Alta Vista'ya yönlendirmektedir.

AltaVista, tarama içeriği ve kullanıcı ara yüzü en zengin servislerden biridir. Aşağıda, Alta Vista Servisine (http://www.altavista.digital.com) ilk bağlanıldığında karşılaştığımız sayfa görülmektedir:

 

Diğer arama servislerinde olduğu gibi, Alta Vista da, verilen anahtar kelimelere göre tarama yapar.Arama işlemi, iki ayrı şekilde yapılabilir :(i) Simple Query (Basit Arama), (ii) Advanced Query (Genişletilmiş Arama). Basit arama, ilk gelen Alta Vista sayfasıdır.Aradığımız konu ile ilgili anahtar kelime ilgili yazma alanına yazılır, daha sonra "Search" düğmesi TIKlandığında, arama sonuçları ekrana gelir.

Yahoo'ya benzer şekilde, aralarına boşluk bırakılarak girilen kelimeler OR işlemine tabi tutulur ve bu kelimelerin geçtiği herşey listelenir. Birlikte kullanmak istediğimiz kelime grupları (phrases), Yahoo'da olduğu gibi, çift tırnak içinde verilir. Sözgelimi,

paris "petite galerie" louvre

şeklindeki bir kelimeler grubu, içinde paris, louvre ve petite galerie olan linkleri/dökümanları bize listeler. Tarama sonucunda mutlaka olmasını istediğimiz anahtar kelimelerin başına "+", olmasını istemediğimiz anahtar kelimelerin başına "-" konur. Sözgelimi,

+ataturk +turkey -"Ottoman Empire"

şeklindeki bir tarama sonucunda elde ettiğimiz bilgilerde, "Atatürk" ve "Türkiye" ile ilgili bilgiler olacak, ama "Osmanlı İmparatorluğu" ile ilgili bilgiler bulunmayacaktır.Kelimeler arasına boşluk bırakmak yerine, ";" (noktalı virgül) de kullanılabilir. Alta Vista, "wild card" kullanımına da izin verir.Söz gelimi,

tur*

şeklindeki bir tarama sonucunda, "turkey", "turkish" .... gibi bu tanıma uyan pek çokşey listelenebilir. wild card'lar kelime içinde de kullanılabilir. (alumi*m gibi)

Anahtar kelimelerde büyük/küçük harf ayırımı vardır. Ancak, kelime gruplarında (phrases) bu ayırım yoktur. AltaVista, istenirse bulunan sayfaları sadece belli bir dile göre arayabilir. Şu an 16 ayrı dili desteklemektedir. Bu diller, üst sağdaki menü yardımıyla seçilebilir. Üst soldaki menüden de, istenirse, arama Web üzerindeki dökümanlardan değil de, tartışma öbekleri iletileri üzerinden yapılabilir.

Eğer arama sonuçları çok fazla ise (200'den fazla ise bakmak zor olur), arama kriterini daraltarak sonuçları azaltma yoluna gidebiliriz. Öte yandan, AltaVista, gelen sonuçları analiz edebileceğimiz "Refine" seçeneği de sunar. Bu yolla, gelen cevaplara bakmadan, doğrudan bu butona basılırsa, gelen dökümanlarda en fazla kullanılan kelimelerin olduğu bir tabloyla karşılaşırız. Gelen bu tablodan aradığımız konuyla ilgisi olmayan kelimeleri ekleyerek/çıkararak arama sonuçlarını daha sade ve işe yarar hale getirebiliriz.

Alta Vista'nın sunduğu ikinci bir arama sistemi Genişletilmiş Arama (Advanced Query)'dir. Gelen ana menüden seçilebilir. Bu durumda karşımıza aşağıdaki sayfa gelir :

Görüldüğü gibi, bilgi girilebilecek başka yerler de karşımıza geldi. Burada, aradığımız bilgiler için bir tarih aralığı verebiliriz, anahtar kelimeleri AND, OR,NOT ve NEAR gibi mantıksal operatörlerle ilişkilendirebiliriz. Mantıksal grupları parantez içine alabiliriz. Basit kullanımdaki genel kurallar burada da geçerlidir. Alta Vista için de, kullanım ile ilgili ayrıntılı bir help sistemi vardır. Aşağıda, bazı genişletilmiş arama örnekleri görülmektedir.

AltaVista'nın Genişletilmiş arama seçeneğinde, eğer istenirse, "Ranking" kısmına yazacağımız kelimeler ile, içinde bu kelimelerin geçtiği dökümanların en başlarda listelenmesini sağlayabiliriz.

Ayrıca, listelenecek dökümanların içeriği ile ilgili başka kısıtlar da verebiliriz. Aşağıda bu kullanımla ilgili bazı detaylar verilmiştir:

host : bilkent.edu.tr :Sadece host name'i bilkent.edu.tr olan sayfaları listeler

image:comet.jpg  içinde comet.jpg isimli bir resim dosyasına link olan sayfaları listeler

link: www.itu.edu.tr İçinde, www.itu.edu.tr 'ye en az 1 link olan sayfaları listeler

text : css İçeriğinde css olan sayfaları listeler (burada, css'nin döküman iinde herhangi bir yerde olması yeterli; link olmasına gerek yok)

Bu kısıtlar, arama alanı içinde verilmeli. (host:bilkent.edu.tr gibi).

Usenet taramalarında da benzer kısıt komutları kullanabiliriz:

from:gokcol@sariyer.cc.itu.edu.tr gokcol@sariyer.cc.itu.edu.tr'den gelen iletileri listeler.

subject:"css" Konusu css olan iletileri listeler. araya boşluk konarak birden fazla subject verilebilir.

newsgroups:tr.internet.discussion tr.internet.discussion isimli haber grubuna gönderilen iletileri listeler

summary:int* summary kısmında int* geçen (internet, international, intel .. vb. ) iletileri listeler

keywords:CSS usenet iletileri içinde, keyword-ü CSS olanları listeler.

Alta Vista, arama ile ilgili tarih kısıtı vermemize de olanak tanır. Arama yapılacak döküman tarihleri için bir başlangıç ve bir de son tarih verebiliriz.

Diğer Arama Servisleri de, benzer kullanıcı ara birimleri sunarlar. Kullanımda bazı farklar olacaktır. Basit aramalarda anahtar kelimeyi yazmak yeter. Belirli bir Arama Servisi'nin daha ayrıntılı kullanımını öğrenmek için help dosyalarıı 5-10 dak. okumalısınız. Göreceksiniz, kazancınız harcadığınız 5-10 dak. dan çok daha fazla olacak.

Sorgulama servislerinin kullanılmasında, aradığınız konu ile ilgili çok fazla sayıda kısıt vermeniz sonuca ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Butip servisler, genellikle, tek anahtar kelime üzerinden yaptığınız sorgulamalardahiç teişinize yaramayan bir yığın gereksiz bilgiyi de listeleyebilir. Bunu önlemenin yolu uygun tarama seçenekleri ve mümkün olduğunca konu katalogları kullanmak.


3. Web kullanarak kişi, adres, e-posta adresi, web adresi, telefon numarası vb sorgulama: Internet White Pages

Sorgulama Servisleri, çoğunlukla, ismini bildiğiniz bir kişinin (kayıtlıysa) e-posta, web adreslerini; bazen telefon numarası ve posta adreslerini bulmanızı sağlayacak ek servisler ve bu işi yapan özel Sorgulama servislerine linkler de sunmaktadırlar. Bunlar, genellikle, "Internet White Pages" olarak adlandırılır. Bunların yanında, özel olarak sadece bu ve benzeri servisler veren web siteleri var. Buralardaki bilgiler, değişik kaynaklardan derlenmiştir. Genellikle, kişiler, kendi adres, telefon numarası, e-posta adresi ve kişisel web sayfası adreslerini bir takım servislere kaydettirirler. Bu servislerde, ilgili veri tabanlarını tarayarak gerekli bilgilere ulaşırlar. Bunlardan en önemlileri,

Yahoo, Lycos, Excite, ve Infoseek; kişi/kurum adreslerini sorgulayabileceğiniz Arama Motorlarından bazılarıdır.


4. Web kullanarak dosya/bilgisayar programı arama ve alma : Önemli Public Domain Dosya Merkezleri ve Sorgulama Servisleri

Dosya servisleri, geleneksel olarak, FTP siteleri olarak adlandırılır ve buralara FTP ile bağlanılarak programlar alınırdı. Aradığımız bir dosyayı bulmak içinse Archie kullanırdık. Hala, FTP erişimi ile dosya servisi sunan pek çok site var. Web sistemlerinin gelişmesi ile, dosya servisleri de yavaş yavaş FTP platformundan Web platformuna doğru kaymaktadırlar. Çok değişik konularda binlerce programın/dosyanın olduğu pek çok site var. Bunlardan en önemlileri şunlar :

İstersek, aradığımız bir programın hangi sitede olduğunu da sorgulayabiliriz. http://ftpsearch.ntnu.nu/ftpsearch sitesine bağlanırsak, çok zengin bir sorgulama menüsü olan bir sayfayla karşılaşacağız. Mutlaka deneyin. Archie servisinin web üzerindeki bir uygulaması olan ArchiePlex (http://pubweb.nexor.co.uk/public/archie/archieplex/doc/form.html), bu konuda başvurabileceğimiz başka bir servis.


5. Web Üzerindeki Kütüphane Servisleri

Kütuphaneler, WAIS türü indeksleme sistemleri ile gopher ve Web üzerinden bağlantı ve sonrasında tarama/bilgi alma şeklinde yeni oluşumlar içine girmektedirler. İlk başlarda kütüphanelere erişim şekli olan telnet yerini süratle web'e bırakmaktadır. Her geçen gün Web arayüzlü kütüphane servisleri çoğalmaktadır. Web ortamının kütüphane erişiminde kullanılması ile, kullanımını herkesin bildiği kolay bir erişim şekli ortaya çıkmaktadır. Bir ölçüde, eskiden var olan değişik kütüphanelerdeki değişik sorgulama, listeleme komutları ortadan kalkıyor ve yerine web arayüzü ve arama motoru benzeri mekanizmalar geliyor. Web üzerinden erişilebilecek iyi bir kütüphane kataloğuna (Coğrafi Bölgelere, Ülkelere, Kütüphane Tipine göre ilgili kütüphanelerin adresleri) http://library.usask.ca adresinden (WebCats; Library Catalogues on the World Wide Web) ulaşılabilir. Ayrıca, Web Virtual Lib (http://www.w3.org/hypertext/DataSources/BySubject/Overview.html) Web Virtual Library : Subject Catalogue; Oldukça geniş bir konu kataloğu sistemi. Sorgulama Servisleri Konu kataloglarından ve Arama Motoru sorgularından da değişik kütüphane sistemlerine ve listelerine ulaşmak mümkün.


6. Bir konu hakkında Internet üzerinde tarama yapmak ve bilgiler edinmek istiyorum. Nasıl yapabilirim? - Bazı Başlangıç Noktaları

Bu bölümün başında web ile ilgili ve Internet Servisleri kısmında her servis ile ilgili bilgiler verilirken, yer yer değinilen "Bilgiye Erişme ve Onu Alma" yolları bu bölümde bir arada verilmiştir. Bu kısımdaki bilgiler, <Akgül, M., "Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları", (inet2.dvi, v1.25), Ocak 1995.> isimli kaynaktan yapılan bir derlemeyi de içermektedir. Daha geniş bilgi için ilgili dökümana (ftp://ftp.bilkent.edu.tr/pub/INFO/Turkce/inet2.dvi) bakılabilir. Ayrıca; INTERNET: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları (Mustafa Akgül, Bilkent Üniv.) isimli kitap da aynı bilgileri içerir.

Internet kullanımı ile amaçlanan, temel servisleri göz önüne aldığımızda, (web, gopher, ftp, vb) aslında aradığımız bir bilgiye ulaşmak ve onu almak, sonrasında da kullanmaktır. Büyükçe bir kütüphanede bilgi taramak gibi. Bu tip bir yaklaşım, "Internet" denince kafamızda canlanan yapının en önemli kısmını oluşturmaktadır. Böyle bir ortamda, kişinin kendini kaybetmeden ilerleyebilmesi ve aradığı bilgilere kolayca ulaşabilmesi konusunda aşağıda yazılanlar bu konuda deneyimsiz/az deneyimli olanlara bir miktar yol gösterecektir.

Herkes için bazı başlangıç noktaları : Bilkent Üniversitesi Web sitesi (http://web.bilkent.edu.tr) yoluyla, herkes için başlangıç noktalarına ve önemli linklere/bilgilere erişebilirsiniz. Mutlaka deneyin.


7. Internet üzerindeki Organizasyonlar (üniversiteler, ticari kurumlar vb) ve host-lar ile ilgili bilgileri nasıl bulabilirim?

WHOIS servisi bu işe yarar. WHOIS, internet kullanıcılarına bir directory servisi sunar. Bu servis, e-mail adresleri, posta adresleri, telefon numaraları, organizasyonların adresleri vb ile ilgili bilgilere ulaşmanın yollarıdan biridir. WHOIS servisi bu işi bir ana veri tabanını tarayarak yapar. Bu veri tabanı (database) Network Information Center (NIC)'da bulunur. WHOIS'in kullanımı;

whois <-h servis-adi> tanımlamalar

burada <servis adı> sorgulamak istediğimiz veri tabanınının bulunduğu servisin adresidir. Eğer verilmezse, varsayılan (default) adres kabul edilir. Aşağidakiler geçerli whois sorgularıdır:

whois dec.com ; whois bilkent.edu.tr ; whois -h ns.nic.ddn.mil knuth ; whois -h whois.internic.net jones

Kuruluşların internet-servis adresleri oldukça standart sayılabilecek bir yapıdadır. Söz gelimi, bir ticari kuruluşun web adresi muhtemelen : www.kuruluş_adı.com.ülke_kodu şeklindedir. www.cnn.com, www.arcelik.com.tr, www.netscape.com, www.microsoft.com gibi. Eğer bir üniversite adresi arıyorsak, o zaman com yerine edu geliyor. www.itu.edu.tr, www.bilkent.edu.tr, www.mit.edu, www.stanford.edu, www.oxford.edu.uk (?) gibi. Hükümet kuruluşlar için ise gov kullanılıyor. www.tubitak.gov.tr, www.nasa.gov gibi. Bu tip yaklaşımlar, aradıklarınıza daha kolay ulaşmada size büyük zaman kazandıracaktır.

Kuruluş adını içeren anahtar kelimeler üzerinden Web Taraması yapmak ta sizi sonuca götürebilir.

Internet White Pages, kuruluş isimlerine ve web sitelerine ulaşmanızı ve kolayca ilgili bilgileri bulmanızı sağlayan mekanizmalardır. Buralara da, popüler arama servisleri kanalıyla ulaşmak mümkündür. WhoWhere : http://www.whowhere.com servisi de ana menüden, "Companies on the Net" seçeneği ile firma adreslerine ulaşmanızda yardımcı olabilir.

Ülkemizdeki ticari kuruluşlar, resmi kurumlar, sivil toplum örgütleri, politikacılar, siyasi partiler, üniversiteler vb. ile ilgili pek çok bilgi ve gerekli linklere http://web.bilkent.edu.tr/inet-turkey adresinden erişilebilir. BU bölümün değişik yerlerinde, konu ile ilgili başlangıç noktaları bulabilirsiniz.


8. Kendi adımı, e-posta ve web adresimi nasıl kaydettirebilirim? (Böylece, başkaları sizi bulabilir)

Kendimize ait bilgileri kaydettirebileceğimiz bazı servisler şunlardır :


9. Bir sistemde (domain) çalışan kişileri nasıl görebilirim?

Bunu FINGER kullanarak yapabilirsiniz. Kullanımı :

finger @domain_adı

Örnek: finger @sariyer.cc.itu.edu.tr Bu komutun cevabı; ilgili sistemde o an çalışan kişilerin bir listesidir. Finger servisini kullanabilmeniz için sorgulama yaptığınız sistemin buna müsade etmesi gerekir. Eğer karşı tarafta bir Finger daemon yoksa bunu kullanamazsınız. Çok makinalı sistemlerde, şayet tüm domainde finger bilgisini toplayan ve sunan bir mekanizma yoksa, aradığınız kişiye ait bilgiye erişemezsiniz. Ticari firmalar bazen finger bilgisini vermek istemezler.


10. Belirli bir kullanıcının makinasının o an açık olup olmadığını nasıl anlarım?

Bunu da FINGER ile yapabilirsiniz. Kullanımı :

finger user@domain_adı

Örnek : finger akgul@bilkent.edu.tr ; finger gokcol@sariyer.cc.itu.edu.tr Bu komutun cevabından, ilgili kullanıcının o an makinasının açık olup olmadığı; eğer açıksa hangi terminalde çalıştığı, eğer tanımlamışsa 'plan' dosyasında kendisi ile ilgili verdiği bazı bilgileri elde edebiliriz.


11. Internet'e bağlı bir bilgisayarın bağlantısının o an açık olup olmadığını nasıl anlarım?

PING komutu bu işe yarar. PING, belli bir sayıda, 50-60 byte yer tutan küçük sinyalleri (echo) test etmek istediğiniz internete bağlı sisteme goöderir ve bunu kesintisiz almaya çalışır. Daha sonra da, ortalama cevap zamanını, sinyallerin ne kadarının geri döndüğünü, ne kadarının kaybolduğunu size bildirir. Buradan da o sistemin bağlantısı ve bağlantı hızı konusunda ortalama bir fikriniz olur.


12. Internet üzerinde Ingilizce Sözlük: Kelime sorgulama

Ingilizce kelimeleri doğru yazıp yazmadığınızı ya da bir kelimenin anlamını on-line internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu işi yapmak için geliştirilen servislere "webster" servisi adı verilir.Böyle bir servise, http://c.gp.cs.cmu.edu:5103/prog/webster ile ulaşabilirsiniz. Bu servis, kelimelerin anlamlarını vermenin yanında, o kelime ile ilgili diğer kullanımlar ve kelimeleri de listeleyebiliyor. Diğer Webster Servisleri arasında, Merriam's Webster's Dictionary (http://www.m-w.com/) ve ARTFL Project's Dictionary http://humanities.uchicago.edu/forms_unrest/webster.form.html sayılabilir.


13. Grafik Arabirimli Sorgulama Programları

Günümüzde, finger, ping, whois, ph sorgulamaları grafik kullanıcı arayüzü olan programlarla yapılabiliyor. Bu programlarda, sadece gerekli alanları doldurmanız ve bir düğmeye tıklamanız yeterli. finger ve ph, e-posta programlarının sundukları yardımcı hizmetler olararak karşımıza çıkabilir (Eudora buna bir örnek). Bu servislere web üzerinden erişim de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Aşağıda, windows 95 altında çalışan, ve yukarıdaki tüm sorgulamaların yapılabildiği, PoscardWare bir yazılım olan WhoIs (http://www.ping.be/user/Luc.Neijens adresinden alınabilir) programının ekran çıktısı görülmektedir.


14. Mühendislik ve ilgili konularda sorgulama

Bu bölümde, mühendislik ve ilgili konularda bazı başlangıç noktaları verilmeye çalışılacaktır. Her ne kadar genel konu kataloglarından ve sorgulama servislerinden yararlanılarak, her konuda olduğu gibi, mühendislik konusunda da tarama yapılabilse de, mühendislik ile ilgili eksiksiz bir konu kataloğu bulunmamaktadır. Aşağıda, zaman içinde, bu CSS'nin yazarının internet'te karşılaştığı mühendislik ile ilgili yararlı bazı başlangıç noktalarını bulacaksınız.


15. Dünyadaki üniversiteleri sorgulama

College Net : http://www.collegenet.com (Daha çok ABD'deki) üniversiteler, başvuru koşulları, parasal destek programları, burslar vb. hakkında bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Veriler üzerinde sorgulama yapmak mümkün.

College and University Home Pages : http://www.mit.edu:8001/people/cdemello/univ.html Dünyadaki (servise kayıtlı) tüm üniversitelerin web sitelerinin listesini alfabetik/ülkelere göre coğrafi sırada burada bulabilirsiniz.

Princeton Review : http://www.review.com üniversiteler, programlar, giriş koşulları, okullar arası karşılaştırmalar, en iyi okullar vb., veriler üzerinde sorgulama yapmak mümkün.


16. Internet üzerinde Hava Durumu Sorgulama

Internet üzerinden, belirli bir bölgedeki hava durumunu (sıcaklık, nem, yağış durumu, meteorolojik haritalar vb) sorgulamak mümkün. Bu, özellikle Kuzey Amerika ve kısmen Avrupa merkezleri için yapılabiliyor (1997 başı). Meteoroloji istasyonlarının network bağlantıları ve iyi bir veritabanı oluşturulması ile ülkemizde de yapılabilir kanısındayım. Aşağıdaki servisleri kullanarak Web üzerinden hava durumu sorgulayabilirsiniz:

Ayrıca, Sorgulama Servislerinin çoğu, kendi içlerindeki bazı menüler yoluyla, hava durumu sorgulaması yapılmasına izin vermektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse : Search Net Weather Info (http://www.search.com) ; WebCrawler - Daily News (http://www.webcrawler.com) ; CNN Weather Info (http://cnn.com)


17. Internet Turistleri : Virtual Tourists

Her ülkedeki bazı servisler, kendi ülkeleri/yöreleri ile ilgili bazı turistik katalogları web ortamında sunmaktadırlar. Ülkemizde bu konuda iyi bir servis, Ege Üniv. dedir (http://www.ege.edu.tr) Aşağıdaki linkler de bu ve benzeri (seyehat ile ilgili) konularda size yardımcı olacaktır :

Bu konuda, Sorgulama Servisleri yolu ile de pek çok farklı linke ulaşmak mümkün.


18. Internet Üzerindeki Yazılı/Görüntülü Medya Kuruluşları

Günümüzde, artan oranlarda gazete,radyo ve tv şirketleri, bu servislerini web üzerinden de verme eğilimindedirler. Bu, web ortamlarının popüleritesini birhayli arttırmıştır. Günlük gazetelerin ve TV yayınlarının web üzerinden kullanıcılara sunulması, web sayfası dizaynlarına yeni ve çok renkli boyutlar getirmiştir. Her an değişen, cıvıl cıvıl ve çok dinamik servisler oluşmuştur. İşte, ziyaret edebileceğiniz bazı linklerin listesi. (Sorgulama Servisleri ve Konu Katalogları üzerinden çok değişik benzer içerikli linklere de ulaşmanız olası).


19. Internet Üzerinde Yemek Tarifleri

Can boğazdan gelir derler ya, isterseniz, internet bu amaca da hizmet edebilir. Yemek konusunda bazı taramalar yapmaya ne dersiniz? İşte size bazı başlangıç noktaları : (Benzer servisler ülkemizde de olursa, bunları da ileriki sürümlerde listeye dahil edeceğiz)


20. Internet üzerinde iş arama


21. Diğer

Bu bölümde, belirli bir gruba girmeyen bazı ilginç başlangıç noktalarını bulabilirsiniz. Her sürümde yeni linkler ve kategoriler eklenecektir.